Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ARKEOLOJİK ALANLARDA LASER ÖLÇÜMLE BELGELEME ve KENT MODELİ OLUŞTURMA ÜZERİNE BİR ÖRNEK: OLYMPOS ANTİK KENTİ
(AN EXAMPLE ON CREATING CITY MODEL and DOCUMENTATION WITH LASER SCANNER IN ARCHAEOLOGICAL AREA: ANCIENT CITY of OLYMPOS )

Yazar : Seçkin EVCİM   - B. Yelda OlLCAY UÇKAN  
Türü :
Baskı Yılı : 3
Sayı : 16
Sayfa : 1-15
1440    1193


Özet
Güneybatı Anadolu’da, Likya Bölgesi’nde yer alan Olympos antik kenti tarihte önemli bir yere sahiptir. Kentin en önemli özelliği yerleşim dokusunun Roma, Erken Hıristiyan ve Bizans dönemleri arasındaki değişiminin açıkça izlenebilmesidir. Bu çalışma, Olympos antik kentinin ve farklı dönemlerdeki kent dokusunun değişim süreçleri dikkate alınarak yerleşimin orijinal yapısını ortaya çıkarmak için gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, kentin bilimsel verilere dayanılarak sanal ortamda canlandırılabilmesi için yapıların ve yerleşim dokusunun 3B modellemelerinin üretilmesidir. Olympos’un Roma ve Bizans dönemi kent dokusu bu şekilde çok daha kolay ve hızlı bir şekilde belirlenmiştir. Böylece Antik Çağ’ın kültürel ve mimari mirası ve yapıların işlevleri daha anlaşılabilir hale gelmiştir.

Anahtar Kelimeler
Likya, Olympos, Antik kent, Kentsel Doku, 3B Modelleme

Abstract
Olympos, an ancient city located in the region of Lycia in southwest Anatolia, had an important place through history. The most striking feature observed at Olympos is that the urban texture reflects the Roman, Early Christian and Early Byzantine periods with the transformation attestable. In this paper, the ancient city of Olympos and the city's urban texture of different periods in detail by considering processes of change is intended to reveal the original structure. The main purpose of that study is produced 3D models for Olympos as an reanimation of the city in a virtual environment based on scientific data. The urban texture of Olympos in Roman and Byzantine periods determined much more easily and quickly carried out restitituon with 3D system. So that cultural and architectural heritage of the ancient world and its functions became more clear.

Keywords
Lycia, Olympos, Ancient City, Urban Texture, 3D Modeling

Gelişmiş Arama


Duyurular

  6.ASOSCONGRESS

  97f0e2f0-8e12-4601-94b3-93414f3538b3.jpg (561×793)

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

  Sempozyum Bitiş Tarihi: 20.04.2018

  Dergi Seçimi ve Tam Metin Gönderim Başlangıç Tarihi: 02.05.2019

  Dergi Seçimi ve Tam Metin Gönderim Bitiş Tarihi: 14.06.2019

  Seçilen Dergilere Makale Gönderimi Bitiş Tarihi: 16.08.2019


  YAYIN PERİYODU

  Haziran 2016 tarihinden itibaren dergi aylık olarak yayınlanmaktadır. Sayılara alınacak makaleler hakem süreci tamamlandıktan sonra ID numaraları gözetilecek ve gönderilme tarihlerine göre seçilecektir. Her sayıda 25 makaleye yer verilecektir. 


  Yeni Sayı Duyurusu

  Dergimiz aylık olarak yayınlanacağı için gelen makaleler hakem süreçlerinden geçtikten sonra geliş önceliğine göre sıralanarak yayınlanacaktır.  Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 (Hafta içi 09:00-17:00 arası) Faks :
Eposta :asosjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri