Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE’DE EN ÇOK İZLENEN 100 YOUTUBE KANALININ İNCELENMESİ
(EXAMINING TOP 100 TURKISH YOUTUBE CHANNELS )

Yazar : Ali GERİŞ   - Yeliz TUNGA  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 61
Sayfa : 369-383
242    182


Özet
Bu çalışmada, YouTube’un Türkiye’deki mevcut durumunu ve desenlerini ortaya koymak amacıyla Türkiye’de en çok izlenme sayısına sahip olan 100 Youtube kanalı, kanalların kategorilere göre dağılımları, videoların kategorilere göre dağılımları, üyelerin kategorilere göre dağılımları ve izlenme sayılarının kategorilere göre dağılımları temel alınarak incelenmiştir. Toplanan veriler betimleyici istatistikler ile açıklanmıştır. Bulgular neticesinde, eğlence, film ve animasyon kanallarının Türkiye’deki en çok izlenen 100 YouTube kanalları arasındaki en yüksek izlenme sayılarına sahip oldukları belirlenmiş, en çok izlenen 100 Youtube kanalları arasında yalnızca iki eğitim kanalının olduğu tespit edilmiştir. Türkiye’de en çok izlenen 100 YouTube kanalı arasında yalnıza iki eğitim kanalı olmasına rağmen bu kanalların çok yüksek takipçi sayılarının oldukları belirlenmiştir. Gelecek çalışmalarda YouTube’un artan popülaritesi ve eğitimdeki potansiyeli göz önüne alınarak eğitsel açıdan kullanımının derinlemesine incelenmesinin gerekli olduğu düşünülmektedir.

Anahtar Kelimeler
YouTube, sosyal medya, eğitsel kullanım, video içerik

Abstract
In this study, most viewed 100 YouTube channels in Turkey is reviewed according to distributions of channels by categories, number of videos by categories, number of subscribers by categories, number of views by categories in order to determine current patterns of use of YouTube in Turkey and determine the current position of educational usage of YouTube. Descriptive statistics were used analyse collected data. Findings show that entertainment and film and animation channels are most viewed channels in Turkey and there are only two educational channels in most viewed 100 Turkish channels. It is also found that although the total number of educational channel in Top 100 channel is quite limited, these channels have a large number of subscribers. Further research studies are necessary to the educational use of YouTube since these results were obtained from limited time data and YouTube has increasingly popularity and potential for educations.

Keywords
YouTube, social media, educational usage, video-content

Gelişmiş Arama


Duyurular

  5.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 25-27 EKİM 2018 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 5.ASOSCONGRESS 'e davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. www.asoscongress.com

  Sempozyumda kabul edilen bildirilerin özetleri sempozyum özet kitabında yayınlanacak, bildirilerin tam metinleri elektronik kitap olarak yayınlanacaktır.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:15.5.2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 25.8.2018 
  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 30.8.2018 
  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 20.9.2018 
  Sempozyum Programının İlanı: 30.9.2018 
  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 25.10.2018 
  Sempozyum Bitiş Tarihi: 27.10.2018 
  Sempozyum Tam Metin ve Dergi Seçimi: 10.11.2018 
  Tam Metin Son Gönderim Tarihi: 25.11.2018

   


  YAYIN PERİYODU

  Haziran 2016 tarihinden itibaren dergi aylık olarak yayınlanmaktadır. Sayılara alınacak makaleler hakem süreci tamamlandıktan sonra ID numaraları gözetilecek ve gönderilme tarihlerine göre seçilecektir. Her sayıda 35-40 aralığında makaleye yer verilecektir. 


  Yeni Sayı Duyurusu

  Dergimiz aylık olarak yayınlanacağı için gelen makaleler hakem süreçlerinden geçtikten sonra geliş önceliğine göre sıralanarak yayınlanacaktır.  Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 Faks :
Eposta :asosjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri