Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSİNE YÖNELİK ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİ: BİR DURUM ÇALIŞMASI (GÜNEY FRANSA ÖRNEĞİ)
(TEACHER OPINIONS ON THE COURSE OF TURKISH LANGUAGE AND CULTURE: A CASE STUDY (AN EXAMPLE FROM SOUTHERN FRANCE) )

Yazar : Fatih GÜNER   - İsmail EROL  
Türü :
Baskı Yılı : 5
Sayı : 49
Sayfa : 497-510
352    238


Özet
Bu çalışmada Fransa’da Türkçe ve Türk Kültürü Dersi kapsamında anadili eğitimi vermekte olan eğitimcilerin son zamanlarda Fransa’da tartışma konusu olan Türkçe ve Türk Kültürü Dersinin etkililiği ile ilgili görüşlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda derse ilişkin sorunların ve sorunlara yönelik çözüm önerilerinin de öğretmen görüşleri doğrultusunda ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini evren içerisindeki başkonsolosluklarda görevli 13 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmada, katılımcıların büyük çoğunluğunun Türkçe ve Türk Kültürü dersinin etkili olduğunu düşündükleri görülmüştür. Çalışmada, Türkçe ve Türk Kültürü dersinin yapısından kaynaklanan sorunların, derslerin geç saatlerde yapılması, derslerin birleştirilmiş sınıf uygulaması şeklinde işlenmesi, öğrencilerin Türkçe ve Türk Kültürü derslerine başlama yaşlarının geç olması ve ders sürelerinin yetersiz olması şeklinde ifade edildiği görülmüştür.

Anahtar Kelimeler
Türkçe ve Türk Kültürü dersi, Anadili Eğitimi, İki dillilik.

Abstract
This study aims to examine the opinions of the educators responsible for the mother tongue education on the effectiveness of the course of Turkish Language and Culture, which has been controversial recently in France. In this sense, it also seeks to reveal the problems in relation to the course and the suggestions for the elimination of such problems based on the teacher opinions. The sample of the study consisted of 13 teachers serving in the consulates general in the population. A major part of the participants stated that the course of Turkish Language and Culture is effective. The problems arising from the structure of the course of Turkish Language and Culture include that the courses start at late hours; the practices in the course are delivered in a multi-grade classroom; the age when the students start to attend the course is late; the duration of the courses is insufficient.

Keywords
Course of Turkish language and culture, Mother tongue education, Bilingualism.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  5.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 25-27 EKİM 2018 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 5.ASOSCONGRESS 'e davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. www.asoscongress.com

  Sempozyumda kabul edilen bildirilerin özetleri sempozyum özet kitabında yayınlanacak, bildirilerin tam metinleri elektronik kitap olarak yayınlanacaktır.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:15.5.2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 25.8.2018 
  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 30.8.2018 
  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 20.9.2018 
  Sempozyum Programının İlanı: 30.9.2018 
  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 25.10.2018 
  Sempozyum Bitiş Tarihi: 27.10.2018 
  Sempozyum Tam Metin ve Dergi Seçimi: 10.11.2018 
  Tam Metin Son Gönderim Tarihi: 25.11.2018

   


  YAYIN PERİYODU

  Haziran 2016 tarihinden itibaren dergi aylık olarak yayınlanmaktadır. Sayılara alınacak makaleler hakem süreci tamamlandıktan sonra ID numaraları gözetilecek ve gönderilme tarihlerine göre seçilecektir. Her sayıda 35-40 aralığında makaleye yer verilecektir. 


  Yeni Sayı Duyurusu

  Dergimiz aylık olarak yayınlanacağı için gelen makaleler hakem süreçlerinden geçtikten sonra geliş önceliğine göre sıralanarak yayınlanacaktır.  Adres :Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Elazığ & Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık San. Tic. Ltd. Şti. / Elazığ
Telefon :05326860136 Faks :
Eposta :asosjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri